ZOBACZ NASZ SKLEP ONLINE Narzędziowy24 - czołowy dostawca narzędzi
Blog

Gratowniki i ostrza – krótki przegląd

 

Gratowanie to pozbywanie się nierówności z powierzchni detali wykonanych z rozmaitych materiałów. Wymaga zastosowania gratownika wraz z ostrzem. Ażeby proces przebiegł sprawnie, a przede wszystkim był skuteczny, konieczne jest odpowiednie dobranie narzędzia oraz jego zakończenia. Poniżej omówiliśmy pokrótce, czym różnią się najczęściej stosowane gratowniki oraz ostrza.

Gratowniki w ofercie sklepu Narzędziowy 24

W kwestii gratowników dajemy Państwu wyjątkowo duży wybór. Znajdziecie u nas zarówno proste gratowniki o bardzo sprecyzowanym przeznaczeniu, jak i narzędzia o wiele bardziej uniwersalne. Pośród dziesiątek narzędzi do usuwania nierówności, w naszym sklepie dostępne są m.in.:

  • Gratowniki z niewymiennym ostrzem – modele z konkretnym rodzajem ostrza zamontowanym na stałe. Są one przeznaczone do określonych zadań. Z pewnością nie sprawdzą się, jeśli szukają Państwo narzędzi uniwersalnych, które przydadzą się Wam przy niejednej okazji. Jeżeli jednak potrzebujecie gratownika jednorazowo, ze względu na niższą cenę, model z niewymiennym ostrzem będzie doskonałym wyborem. Do tej grupy zaliczamy niektóre gratowniki z naszej oferty, a wśród nich:

gratownik “Mini” – do prac precyzyjnych

gratownik „Edge off” – do stali i aluminium

 

  • Gratowniki uniwersalne – najczęściej modele teleskopowe z wygodnym uchwytem. W uchwycie znajduje się magazyn ostrzy na każdą okazję. W gratowniku tego typu można szybko i bez trudu wymienić ostrze. Oferujemy gratowniki uniwersalne z zestawami ostrzy, które zwykle wystarczają na każdą okazję. Są wśród nich ostrza do aluminium, stali, żeliwa, miedzi, a nawet do tworzyw sztucznych. Szczególnie polecamy gratownik EL1300GT.

 

  • Zestawy narzędzi – w naszym asortymencie znajdują się również narzędzia, które wykorzystuje się nie tylko jako tradycyjne gratowniki, ale pełnią również szereg innych funkcji. Dobrym przykładem jest zestaw narzędzi MultiBurr RG1000GT, w którym oprócz ostrzy, znajdują się również pogłębiacze i skrobaki. Zestaw ten idealnie sprawdza się w wyrównywaniu prostych i nieregularnych krawędzi, otworów i tulejek. Wygodne złożenie ostrzy w uchwyt zapewnia komfort użytkowania zestawu.

Ostrza – czym kierować się przy wyborze?

Bogactwo oferty ostrzy do gratowników jest tak duże, że nie sposób je wszystkie wymienić. Przedstawimy zatem dwa podstawowe kryteria, według których należy dobierać ostrza oraz przedstawimy przykładowe produkty z naszej oferty:

  • Rodzaj obrabianego materiału – gratowniki znajdują zastosowanie w obróbce przeróżnych materiałów. Różnią się one znacząco pod względem wielu właściwości fizycznych i chemicznych. Czasem potrzebne jest ostrze do tak twardego materiału jak żeliwo, a innym razem zachodzi potrzeba wyrównania elementu z miękkiego tworzywa sztucznego. Kupując gratownik uniwersalny lub zestaw narzędzi otrzymają Państwo również zestaw ostrzy dostosowanych do różnych materiałów. Jeżeli jednak zajdzie konieczność dokupienia ostrza, znajdą Państwo w naszej ofercie szeroki wybór ostrzy przeznaczonych do różnych materiałów, a wśród nich np. ostrze krążkowe do blach ze stali nierdzewnej.
  • Kształt obrabianego elementu – ostrza są również dostosowywane do powierzchni obrabianego detalu. Krawędź, otwór, czy blacha – w każdym przypadku konieczne jest zastosowanie nieco innego ostrza. W ofercie sklepu Narzędziowy 24 znajdą Państwo wszelkiego rodzaju ostrza do różnorodnych powierzchni, a wśród nich m.in.: ostrze do trudno dostępnych krawędzi otworów czy też ostrze do krawędzi kanałków.

Polecamy także artykuł o gratownikach na blogu narzedziowy24.eu.

# gratownik co to