ZOBACZ NASZ SKLEP ONLINE Narzędziowy24 - czołowy dostawca narzędzi
Blog

Jaką suwmiarkę wybrać? Mitutoyo!

Jednym z podstawowych narzędzi, które często stosowane są na warsztatach i w halach przemysłowych są suwmiarki. Dzięki nim możliwe jest dokonywanie pomiarów różnorakich elementów. O tym, w jaki sposób się nią posługiwać oraz dlaczego suwmiarki Mitutoyo to dobry wybór piszemy poniżej.

Jak używać suwmiarki?

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że suwmiarka jest stosunkowo prostym narzędziem w użyciu. Wystarczy w zasadzie trzymać się tylko kilku podstawowych zasad, aby wszystko przebiegło, jak należy. Na początku, aby dokonać pomiaru, należy umieścić przedmiot, który chcemy zmierzyć pomiędzy szczekami. Następnym krokiem jest przesunięcie suwaka suwmiarki w taki sposób, aby szczeki pewnie zacisnęły się na przedmiocie. Po tego rodzaju operacji, wystarczy już tylko dokonać odczytu osiągniętej wartości na podziałce. Warto dodać tez kilka słów o samej podziałce. Otóż pamiętajmy, że zerowa kreska noniusza wskazuje zawsze pełną liczbę milimetrów, natomiast liczba po przecinku (czyli inaczej setna część) to numer kreski pokrywającej się z tą na skali głównej.

Suwmiarka elektroniczna czy noniuszowa?

Chociaż rodzaje suwmiarek są co do zasady trzy (noniuszowa, cyfrowa oraz zegarowa), to największą popularnością cieszą się te dwie pierwsze. Użytkowanie każdej z nich ma oczywiście swoje wady i zalety. Do najważniejszych zalet elektronicznej suwmiarki należeć będzie na przykład łatwiejszy i szybszy pomiar. Dzieje się tak dzięki wyświetlaczowi, który jest na niej umieszczony. Niestety w związku z użyciem tutaj pewnych elektronicznych elementów, z natury taka suwmiarka cyfrowa będzie też nieco delikatniejsza. Z tego powodu użytkując ten rodzaj suwmiarki warto mieć na uwadze także i tą kwestię. Oczywiście pewną alternatywą mogą być tu specjalne suwmiarki cyfrowe wyposażone na przykład w ochronę przeciwko wodzie, czy też kurzowi, lecz ich cena sprawia, że dla wielu osób są one niestety zbyt drogim wydatkiem.

Jaką suwmiarkę kupić?

Jaką suwmiarkę kupić?
Suwmiarka 150mm 530-104 Mitutoyo

Gdy zastanawiamy się, którą suwmiarkę wybrać, to wówczas warto skierować swój wzrok ku wiodącym producentom. Od lat jednym z najpopularniejszych wyrobów tego typu są suwmiarki Mitytoyo. Jakość tych produktów jest niepodważalna, co sprawia, że chętnie wybierane są one zarówno przez domowych profesjonalistów, jak i duże zakłady przemysłowe. Konkretną suwmiarką od Mitytoyo, która łączy w sobie przystępną cenę i solidną jakość, może być na przykład model oznaczony jako 530-104. Ta noniuszowa suwmiarka umożliwia dokonywanie pomiaru w zakresie od 0-150mm. Model ten ma również w sobie głębokościomierz oraz śrubę dociskową, która dodatkowo ułatwia utrzymanie zmierzonego wymiaru.

Mitutoyo YouTube