ZOBACZ NASZ SKLEP ONLINE Narzędziowy24 - czołowy dostawca narzędzi
Blog

Jakie są rodzaje kluczy?

Klucze jakie są każdy widzi. Niemniej jednak z pewnością są tacy majsterkowicze, którzy nie zdają sobie sprawy z tego jak wiele ich rodzajów występuje. Poniżej przedstawiamy więc listę wszystkich kluczy, wraz z ich krótkim opisem. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł pomoże podjąć decyzje o tym który klucz wybrać?

Klucze płaskie

Klucze płaskie skonstruowane są w taki sposób, aby w jak najlepszy sposób dopasowywać się do śrub z którymi będą przecież pracować. Należy jednak tutaj jasno zaznaczyć, że klucze płaskie sprawdzą się wtedy, gdy śruba znajduje się w łatwo dostępnym miejscu. W innym bowiem przypadku ich użycie może być nieco kłopotliwe.

Klucze płasko-oczkowe

Te klucze mają dość specyficzną budowę. Bardzo łatwo jest je poznać już w zasadzie na pierwszy rzut oka, gdyż wszystkie klucze płasko oczkowe charakteryzują się tym, że z jednej strony mamy płaskie zakończenie, natomiast z drugiej owe “oczko” właśnie. Klucze z oczkiem gwarantują szybszą I wygodniejszą pracę przy śrubie.

Klucze nasadowe

Ten rodzaj kluczy jak sama nazwa wskazuje wyróżnia możliwość zastosowania nasadek. Ich sześciokątny otwór znacznie ułatwia odkręcanie czy też dokręcanie śrub. Warto także w tym miejscu dodać,że ich budowa może się nieco różnić w zależności od przeznaczenia.

Klucze dynamometryczne

Klucze dynamometryczne śmiało można nazwać czymś w rodzaju “kluczy nowej generacji”. Często zastosowane w nich mechanizmy są bardzo zaawansowane, lecz przez to praca z dobrym kluczem dynamometrycznym będzie czystą przyjemnością. Niestety trzeba przyznać, że pewną wadą jakościowych kluczy dynamometrycznych jest ich wysoka cena. Reasumując klucze dynamometryczne świetnie sprawdzą się dla wszystkich majsterkowiczów, którzy chcą idealnie przykręcić śrubę, lecz mają zbyt mało lub też zbyt dużo siły w rękach.

Klucze imbusowe

Klucze imbusowe swoją budową bardzo mocno mogą się kojarzyć z literą “L” co z pewnością je wyróżnia. Taka budowa to z resztą nie przypadek, gdyż dzięki niej klucz trzpieniowy może być użyty nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach. Bardzo często chociażby złożenie mebli, gdzie występuje duża liczba kątów prostych nie byłoby możliwe właśnie bez klucza imbusowego, zwanego także czasami potocznie “imbusem”.

Klucze rurowe

Klucze rurowe stosowane są zazwyczaj we wszelkich pracach dotyczących przykręcania I odkręcania w hydraulice. Ich solidna budowa gwarantuje dużą wytrzymałość. Zazwyczaj klucze rurowe mają przez to jednak cięższą wagę, niż ich odpowiedniki z innego rodzaju, lecz o tym samym rozmiarze.

Klucze ślimakowe

Te klucze pozwalają na pracę przy różnych wielkości śrubach z różnorakim łbem. Istnieje w nich możliwość regulacji szczęk.

Klucze nastawne do rur

Klucze nastawne naczej tego rodzaju klucze nazywane są “kluczami szwedzkimi” czy też po prostu “szwedami”. Tego rodzaju produkty są podobnie jak klucze rurowe niezbędne w hydraulice. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są bardzo uniwersalne.

Klucze francuskie

Klucze francuskie, popularne “francuzy” to coś z pewnością dobrze znanego wszystkim majsterkowiczom. Dzięki specjalnie regulowanej rękojeści możliwe jest ich dostosowanie do rodzaju wykonywanej pracy. Casami bywają one mylone z kluczami angielskimi, więc warto zwracać tutaj uwagę na drobne różnice, które występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami.

Podsumowanie

Jak widać rodzajów kluczy jest bardzo wiele I do każdego rodzaju prac koniecznie trzeba dobrać ten odpowiedni. Również jak w przypadku innych narzędzi warto zakupić wyłącznie wysokiej jakości klucze. Dobrym przykładem takich towarów mogą być chociażby klucze Stahlwille, których światowa jakość została doceniona przez profesjonalistów z całego świata.

# rodzaje kluczy oczkowych # rodzaje kluczy nasadowych