ZOBACZ NASZ SKLEP ONLINE Narzędziowy24 - czołowy dostawca narzędzi
Blog

Jakie wiertło do betonu wybrać? Porównanie SDS Max i SDS Plus.

W kwestii surowców wykorzystywanych do budowy na przestrzeni ostatnich lat niewiele się zmieniło, wciąż najczęściej wykorzystywanym surowcem do wszelkiego rodzaju budowy jest beton.  Zawdzięcza on ten fakt swoim właściwościom – twardości i wytrzymałości. Wspomniane właściwości pasują zarówno do nowego budownictwa w którym dużą uwagę zwraca się na bilans energetyczny, jak również do klasycznego wykorzystywanego na prywatnych budowach domów, garaży czy innych budynków z przeznaczeniem gospodarczym.

W przypadku obróbki beton, właśnie ze względu na swoje właściwości może być problematyczny ponieważ wymaga odpowiedniego, ciężkiego i wytrzymałego sprzętu, zwłaszcza jeśli chodzi o wiercenie otworów w celu montażu czy odpowiedniego uzbrojenia budowli.

SDS Plus czy SDS Max?

Trudne warunki pracy związane z wysoką temperaturą wymagają użycia odpowiednich materiałów przy konstrukcji wiertła do betonu. Ewolucja nastąpiła nie tylko w kwestii wykorzystania materiału, ale również w kwestii mocowań. Pierwsze z prezentowanych rozwiązań czyli SDS Plus sprawdza się idealnie w przypadku lekkich młotów udarowo obrotowych które umożliwia bardzo szybką wymianę wierteł. Już sam skrót SDS na to wskazuje, dosłownie tłumacząc z niemieckiego jako: włóż, przekręć i gotowe. System ten został opracowany przez Boscha w roku 1975, jego charakterystyczną cechą jest średnica uchwytu, wynosząca 10 mm. Jest to aktualnie jeden z najpopularniejszych systemów mocowań.

SDS Max jest przeznaczony do cięższych prac – zazwyczaj stosowany w cięższych młotach udarowo-obrotowych. Ten typ uchwytu został opracowany w 1990 roku również przez Boscha. Różni się on nie tylko średnicą wynoszącą 18 mm ale też montażem – który w tym przypadku jest jeszcze prostszy.

Na jakie wiertła postawić?

Bazując na powyższych informacjach wiemy, że zarówno jeden jak i drugi system mocowania ma zalety. W przypadku wierteł z mocowaniem SDS Plus stawiamy na uniwersalność, przydadzą się one bowiem zarówno w przypadku zastosowań domowych jak również profesjonalnego wykorzystania.

Natomiast w przypadku SDS Max stawiamy przede wszystkim na rozwiązania profesjonalne w których bardzo ważnym kryterium jest dla nas czas realizacji zadania, ciężki sprzęt zdecydowanie szybciej wykona za nas pracę przy użyciu podobnej siły.

W obu przypadkach warto postawić na zestaw wierteł – pozwoli ona na wykonanie ogromnej ilości zadań rozpoczynając od niewielkich otworów montażowych, aż po precyzyjne otwory instalacji elektrycznej, wodnej czy gazowej.

# najlepsze wiertła do betonu # dobre wiertła do betonu