ZOBACZ NASZ SKLEP ONLINE Narzędziowy24 - czołowy dostawca narzędzi
Blog

Klucze dynamometryczne – zastosowanie i zalety

Klucz dynamometryczny to rodzaj narzędzia ręcznego (poniekąd też pomiarowego, gdyż dany element jest przykręcany/odkręcany z określonym momentem), wykorzystywanego w wielu dziedzinach przemysłowych. Zobacz, czym się wyróżnia i kiedy warto po niego sięgnąć!


Zastosowanie i rodzaje kluczy dynamometrycznych


Klucz dynamometryczny najczęściej używany jest w motoryzacji czy lotnictwie. W takich branżach główny nacisk kładzie się na dokładność oraz pewność działania. Przykładem sytuacji, w której jest potrzeby, może być naprawianie głowicy, dokręceniu kół itp.


Występuje kilka rodzajów kluczy dynamometrycznych, w zależności od przeznaczenia, momentu siły, jakości wykonania oraz precyzji dokręcania.

Klucze dynamometryczne dzielimy na:


1. Klucze dynamometryczne wskazówkowe,

2. Klucze dynamometryczne mechaniczne,

3. Klucze dynamometryczne cyfrowe (elektroniczne),

4. Klucze dynamometryczne łamane.


Poniżej przedstawiamy charakterystykę każdego z tych rodzajów.

  • Klucze dynamometryczne wskazówkowe

Klucze dynamometryczne wskazówkowe, zwane również wychylnymi, są przeznaczone do bezpiecznego i dokładnego dokręcania elementów złącznych zgodnie z właściwymi specyfikacjami momentu obrotowego. Zazwyczaj są stosowane przy pracy o niskim momencie obrotowym, przy mocowaniu takich jak elementów, jak:

  • śruby trzpienia,
  • dźwignie,
  • elementy z włókna węglowego.
  • Klucze dynamometryczne mechaniczne

Klucz dynamometryczny mechaniczny to w zasadzie podstawowy i najbardziej popularny rodzaj narzędzi dynamometrycznych. Błyskawiczna nastawa przy użyciu jednej ręki możliwa jest za pomocą pokrętła rękojeści. Precyzyjne działania, przejrzysta skala, w wielu modelach sygnalizacja dźwiękowa nastawy to najważniejsze zalety tego typu kluczy.


Klucze te występują z grzechotami wtykowymi lub też wymiennymi końcówkami. Co jeszcze je wyróżnia? Duże zakresy pracy, wielozadaniowość oraz prostota działania!

  • Klucze dynamometryczne cyfrowe (elektroniczne)

Klucze dynamometryczne elektroniczne zapewniają bardzo precyzyjne działanie, dokładność wskazań ok. ± 4%. Funkcja wskazywania oraz pomiar występują niezależnie od punktu przyłożenia siły.


Większość topowych marek oferuje możliwość rejestrowania i przenoszenia danych na nośniki cyfrowe za pomocą specjalnego oprogramowania. W takiej sytuacji operator ma możliwość ustawienia typu wkręcania, ocenę dokręcenia za pomocą kolorowych wskaźników LED, brzęczyka i wibracji, możliwość ustawienia częstotliwości kalibracji oraz dokumentacji. To znacznie ułatwia pracę!

  • Klucze dynamometryczne łamane

Klucze dynamometryczne łamane są to klucze, które odznaczają się specyficznym ugięciem głowicy w stosunku do reszty klucza. Co zyskujemy dzięki takiej konstrukcji? Operator otrzymuje bardzo jasny sygnał o osiągnięciu zadanej wartości momentu siły. Tego typu narzędzia przeznaczone są do zastosowań przemysłowych, tam gdzie wymagane jest zastosowanie dużego momentu siły.


Ze względu na ich budowę, używane są również w miejscach trudno dostępnych, np. między maszynami lub tam, gdzie element, na który ma być użyty klucz, jest znacznie oddalony od pozycji użytkownika klucza.


Podsumowanie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Z pewnością każdy znajdzie w niej klucz, który zaspokoi wszelkie jego potrzeby!