Klucz dynamometryczny to rodzaj narzędzia ręcznego (poniekąd też pomiarowego, gdyż dany element jest przykręcany/odkręcany z określonym momentem), wykorzystywanego w wielu dziedzinach przemysłowych. Zobacz, czym się wyróżnia i kiedy warto po niego sięgnąć!
Zastosowanie i rodzaje kluczy dynamometrycznych
Klucz dynamometryczny najczęściej używany jest w motoryzacji czy lotnictwie. W takich branżach główny nacisk kładzie się na dokładność oraz pewność działania. Przykładem sytuacji, w której jest potrzeby, może być naprawianie głowicy, dokręceniu kół itp.
Występuje kilka rodzajów kluczy dynamometrycznych, w zależności od przeznaczenia, momentu siły, jakości wykonania oraz precyzji dokręcania.
Klucze dynamometryczne dzielimy na:
1. Klucze dynamometryczne wskazówkowe,
2. Klucze dynamometryczne mechaniczne,
3. Klucze dynamometryczne cyfrowe (elektroniczne),
4. Klucze dynamometryczne łamane.
Poniżej przedstawiamy charakterystykę każdego z tych rodzajów.
- Klucze dynamometryczne wskazówkowe
Klucze dynamometryczne wskazówkowe, zwane również wychylnymi, są przeznaczone do bezpiecznego i dokładnego dokręcania elementów złącznych zgodnie z właściwymi specyfikacjami momentu obrotowego. Zazwyczaj są stosowane przy pracy o niskim momencie obrotowym, przy mocowaniu takich jak elementów, jak:
- śruby trzpienia,
- dźwignie,
- elementy z włókna węglowego.
- Klucze dynamometryczne mechaniczne
Klucz dynamometryczny mechaniczny to w zasadzie podstawowy i najbardziej popularny rodzaj narzędzi dynamometrycznych. Błyskawiczna nastawa przy użyciu jednej ręki możliwa jest za pomocą pokrętła rękojeści. Precyzyjne działania, przejrzysta skala, w wielu modelach sygnalizacja dźwiękowa nastawy to najważniejsze zalety tego typu kluczy.
Klucze te występują z grzechotami wtykowymi lub też wymiennymi końcówkami. Co jeszcze je wyróżnia? Duże zakresy pracy, wielozadaniowość oraz prostota działania!
- Klucze dynamometryczne cyfrowe (elektroniczne)
Klucze dynamometryczne elektroniczne zapewniają bardzo precyzyjne działanie, dokładność wskazań ok. ± 4%. Funkcja wskazywania oraz pomiar występują niezależnie od punktu przyłożenia siły.
Większość topowych marek oferuje możliwość rejestrowania i przenoszenia danych na nośniki cyfrowe za pomocą specjalnego oprogramowania. W takiej sytuacji operator ma możliwość ustawienia typu wkręcania, ocenę dokręcenia za pomocą kolorowych wskaźników LED, brzęczyka i wibracji, możliwość ustawienia częstotliwości kalibracji oraz dokumentacji. To znacznie ułatwia pracę!
- Klucze dynamometryczne łamane
Klucze dynamometryczne łamane są to klucze, które odznaczają się specyficznym ugięciem głowicy w stosunku do reszty klucza. Co zyskujemy dzięki takiej konstrukcji? Operator otrzymuje bardzo jasny sygnał o osiągnięciu zadanej wartości momentu siły. Tego typu narzędzia przeznaczone są do zastosowań przemysłowych, tam gdzie wymagane jest zastosowanie dużego momentu siły.
Ze względu na ich budowę, używane są również w miejscach trudno dostępnych, np. między maszynami lub tam, gdzie element, na który ma być użyty klucz, jest znacznie oddalony od pozycji użytkownika klucza.
Podsumowanie
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Z pewnością każdy znajdzie w niej klucz, który zaspokoi wszelkie jego potrzeby!
- CX-80 – Lider w Produkcji Specjalistycznych Preparatów i Klejów - 23 sierpnia 2024
- Narzędzia dynamometryczne Stahlwille - 2 sierpnia 2024
- Narzędzia wykorzystywane w fabrykach i zakładach produkcyjnych - 31 lipca 2024