ZOBACZ NASZ SKLEP ONLINE Narzędziowy24 - czołowy dostawca narzędzi
Blog

Klucze imbusowe – właściwości i zastosowanie

Klucze imbusowe, inaczej trzpieniowe, są spotykane zarówno w małym przydomowym garażu, warsztacie amatorskiego majsterkowicza, jak również w profesjonalnych narzędziowniach, halach produkcyjnych, fabrykach czy też zakładach mechanicznych. Czym dokładnie są i do czego mogą się przydać?

Czym są klucze imbusowe?

Ten rodzaj kluczy jest najczęściej spotykany wśród używanych na co dzień narzędzi. Choć wszyscy nazywają je imbusami, to warto przypomnieć, że te klucze początkowo nazywały się inbus, dopiero codzienne nazewnictwo sprawiło, że druga, nieprawidłowa nazwa, wyparła tę właściwą. Warto wiedzieć, że imbus jest przeznaczony do przykręcania i odkręcania śrub o łbie sześciokątnym i ma naprawdę szerokie zastosowanie.

Dobierając odpowiedniego imbusa, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego rozmiar oraz to, jaka wersja klucza będzie potrzebna – długa czy krótka. Kolejnym ważnym czynnikiem jest też to, jak dużo czasu będziesz musiał poświęcić na wykręcenie lub zakręcenie śruby. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów imbusów. Spośród nich wyróżniamy:

  • imbusy w kształcie „L”,
  • imbusy w kształcie „T”,
  • imbusy bez kulki,
  • imbusy z kulką,
  • imbusy metryczne,
  • imbusy calowe,
  • imbusy TORX,
  • imbusy krótkie,
  • imbusy długie.
Jakie imbusowe klucze wybrać

Rodzaje kluczy imbusowych

Najczęściej spotykanymi producentami kluczy imbusowych są BetaStahlwilleWiha i Wera. Producenci charakteryzują się wysoką jakością wykończenia i trwałością produktów.

Pierwsze miejsce na liście zajmuje komplet kluczy trzpieniowych 1,5-10mm 9-sztukowy 96BP/SC9 BETA – cechuje się solidnością i wysoką praktycznością. Wykonany jest z jakościowego tworzywa sztucznego w standardowej rozmiarówce 1,5 – 10 mm. Zestaw kluczy zakończony jest kulką.

Godny uwagi jest także zestaw kluczy trzpieniowych długich 1,5-10mm 9-częściowy 96432101 Stahlwille. Niemiecka marka gwarantuje wysoką jakość wykonania. W zestawie znajdują się klucze niklowane, długie, umieszczone w plastikowym etui, które ułatwia pracę i szybką identyfikację imbusów.

Kolejny na liście jest zestaw kluczy trzpieniowych z główką kulistą TORX, 8szt. 366 BE H8 32394 WIHA – rodzaj śrub TORX ma za zadanie odkręcać śruby gniazdkowe. Po ten model najczęściej sięgają profesjonaliści. Wykonane są ze stali chromowo-wanadowej, w całości hartowanej, czernionej chemicznie. W zestawie znajdują się śruby w rozmiarach od T9 do T40.

Nie możemy również zapomnieć o ostatniej pozycji na liście. Zestaw kluczy trzpieniowych z kulką BLACKLASER 05073593001 WERA zawiera 9 wzmocnionych elementów zakończonych kulką.

Wybierając zestaw kluczy imbusowych należy wziąć pod uwagę swoje możliwości oraz potrzeby. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie zestawu kluczy do indywidualnych wymagań.