ZOBACZ NASZ SKLEP ONLINE Narzędziowy24 - czołowy dostawca narzędzi
Blog

Młotki – rodzaje i zastosowanie

W przydomowym warsztacie dziadka, u mechanika samochodowego, na budowie czy podczas prostych domowych remontów – każdy z nas widział w swoim życiu młotek i to po raz pierwszy zapewne już w początkowych latach swojego życia. Niemal w każdym przypadku wyglądał on tak samo lub przynajmniej bardzo podobnie, dlatego mogłoby się wydawać, że nie ma bardziej banalnego narzędzia niż młotek.

Ba, można śmiało stwierdzić, że od wieków młotek urósł niemal do rangi legendarnego narzędzia, niezbędnego w kręgach niektórych zawodów i rzemieślników. Wszak powiedzenie „bez młota to nie robota” funkcjonuje powszechnie w społeczeństwie. Czy zatem jest to banalne narzędzie? Nic bardziej mylnego. Obecnie istnieje bowiem ogromna liczba rodzajów młotków, choć uczciwie należy przyznać, że różnice pomiędzy nimi są niewielkie.

Rodzaje młotków

Trudno jednoznacznie sklasyfikować młotki ze względu na ich przeznaczenie. Oczywiście innego narzędzia użyje kowal, a innego elektryk, jednak zastosowanie młotków pozostaje niezmienne niezależnie od użytkownika – są to przyrządy służące do bezpośredniego lub pośredniego uderzania w materiał w celu jego obróbki lub do wbijania gwoździ. Łatwiejszym podziałem wydaje się ten ze względu na budowę jednego z najstarszych narzędzi, co mimo wszystko oparto na nazewnictwie wywodzącym się od fachu używającego go specjalisty. Takim sposobem istnieją obecnie młotki stolarskie, młotki kamieniarskie, młotki dla elektryków, młotki warsztatowe, młotki brukarskie czy młotki murarskie.

Pierwszy z wymienionych ma obuch wykonany z twardego drewna, służąc do obróbki tego samego materiału. Kamieniarze z założenia używają z kolei młotków dwuobuchowych o tępych zakończeniach, aby można nim było bezpiecznie rozbijać i formować bardzo twardy materiał. Ze względu na materiał, z którego są wykonane, młotki można sklasyfikować też jako młotki metalowe, młotki gumowe czy młotki aluminiowe. Gumowych używają chociażby brukarze, aby podczas układania i uderzeń młotkiem nie zniszczyć kruchej kostki. Co ciekawe, młotki te można znaleźć także pod nazwą młotków brukarskich, a także młotków blacharskich, bowiem są też wyposażeniem fachowców zajmujących się obróbką i kształtowaniem płatów cienkiej blachy. Zupełnie osobną kategorią są młotki bezodrzutowe. To narzędzia wykonane z tworzywa sztucznego, wydrążone i wypełnione metalowym śrutem. Konstrukcja ta zapewnia odpowiedni ciężar młotka przeznaczonego do różnorodnych prac, jednocześnie nie pozwalając na odskakiwanie od materiału. Najczęściej stosowane są do wbijania klinów, pali czy słupków.

młotek dla elektryków
młotek murarski

Jaki wybrać młotek?

Mnogość różnych rodzajów i skomplikowanie nazewnictwa młotków sprawia, że niekiedy trudno wybrać odpowiednie dla siebie narzędzie. Przyszły użytkownik najczęściej spogląda w sklepie budowlanym na półki pełne młotków i wybiera spośród ich ogromu model dla siebie, kierując się zasadą: „byle gwoździa wbił”. Cóż, nawet tą błahą czynność byłoby trudno wykonać młotkiem gumowym, bez którego z kolei zniszczenie kostki brukowej stanie się faktem. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego właściwie ten młotek będzie potrzebny. Jego przeznaczenie jest o tyle ważne, o ile nie ma być młotkiem uniwersalnym leżącym w przydomowym warsztacie w oczekiwaniu właśnie na „byle wbicie gwoździa”.

Jaką zasadą się zatem kierować i jaki kupić młotek? Kierować się logiką, a kupić bez przerostu formy nad treścią: po raz trzeci posługując się przykładem wbijania gwoździa – nie potrzebujemy do tego 10-cio kilogramowego młota dwuobuchowego. Podobnie, jak dla kamieniarza bezużyteczny będzie mały, aluminiowy młotek z obuchem o średnicy 2 centymetrów. Kupujmy więc racjonalnie, nawet sugerując się nazwą zawodu użytą w opisie narzędzia, co, jak udowadnia niniejszy tekst, w przypadku młotków jest całkiem trafną klasyfikacją.

Sprawdź także inne narzędzia ręczne https://katalogi-narzedzi.pl/kategoria/narzedzia-reczne.

Internetowy sklep z narzędziami narzedziowy24.eu – kluczowy dostawca narzędzi dla przemysłu.

Zespół narzedziowy24.eu