ZOBACZ NASZ SKLEP ONLINE Narzędziowy24 - czołowy dostawca narzędzi
Blog

Narzędzia warsztatowe – ściski i imadła

Narzędzia warsztatowe – ściski i imadła

Wyposażenie warsztatów ślusarskich, stolarskich bądź samochodowych składa się z ogromnej ilości urządzeń i narzędzi, niezbędnych do tworzenia przedmiotów użytkowych, a także do napraw uszkodzonych części. W tym zestawie nie może zabraknąć imadła – w zależności od wielkości i sposobu stosowania zwanego również ściskiem lub zwornicą.

Ściski i imadła to narzędzia pomagające w wielu pracach związanych z obróbką metali, drewna lub innego materiału; dzięki ich budowie i zasadzie działania można każdą obrabianą część  precyzyjnie dopasować do koniecznych wymogów.

Budowa i zasada działania imadła

Budowa imadła jest bardzo prosta; zasadniczo składa się z dwóch części głównych i kilku pomocniczych. Najbardziej istotnymi są szczęki, z których jedna jest stała a druga ruchoma i można ją oddalić na dowolną odległość długości narzędzia.

Szczękę ruchomą w imadłach stałych i montowanych na specjalnych podstawkach montażowych porusza się za pomocą śruby z korbą, natomiast szczękę w imadle ręcznym, zwanym ściskiem lub zwornicą przesuwa się przy pomocy śruby lub dźwigni.

Szeroki wybór typów imadeł i ścisków

Przedstawiamy Państwu ofertę sklepu internetowego Narzędziowy24, obejmującą duży wybór różnego typu i przeznaczenia imadeł i ścisków.

W naszej bogatej ofercie na szczególną uwagę zasługują ściski i imadła stolarskie służące do ściskania dwóch sklejonych ze sobą elementów. Imadła te mają niewielkie rozmiary, są wykonane z niezwykle trwałego materiału. W tych typach imadeł ruchomą szczęką jest śruba dociskająca.

Innym rodzajem imadła jest narzędzie stacjonarne lub montowane na specjalnych, obrotowych podstawkach. Ten rodzaj imadeł nadaje się do obróbki większych elementów konstrukcyjnych, wymagających dużo większej siły ścisku. Unieruchomiony przedmiot w szczękach imadła pozostaje w miejscu nawet przy dużym nacisku innego narzędzia.

Godnymi polecenia, są imadła wiertarskie, których specjalna konstrukcja pozwala użyć na unieruchomionym szczękami elemencie – wiertarki lub frezarki. Natomiast do obróbki materiałów wymagających szczególnej dokładności warto zastosować imadło precyzyjne z jedną szczęką gładką, drugą – ruchomą, z pryzmą poziomą i pionową w kształcie litery V.

Oprócz ścisków i imadeł w ofercie można znaleźć akcesoria dodatkowe, typu, podstawki, dodatkowe uchwyty pomocnicze, podstawki obrotowe, podkładki równoległe, dociski, zapasowe szczęki ruchome, stojaki i inne.