ZOBACZ NASZ SKLEP ONLINE Narzędziowy24 - czołowy dostawca narzędzi
Blog

Jakie są rodzaje płytek tokarskich? Czym różnią się od siebie płytki wieloostrzowe od lutowanych?

Płytki tokarskie to szczególny rodzaj narzędzi wykonywanych z wyjątkowo twardego materiału i przeznaczonych do pracy pod bardzo dużym obciążeniem. Ich produkcja jest skomplikowana i niezwykle kosztowna, a poszczególne typy płytek różnią się od siebie głównie rodzajem łączenia z nożami tokarskimi. Jakie rodzaje płytek tokarskich wyróżniamy?

Czym są i do czego służą płytki tokarskie?

Płytki tokarskie są narzędziami typowo skrawającymi, stosowanymi powszechnie w połączeniu ze składanymi nożami tokarskimi. Największą zaletą płytek tokarskich jest sposób ich wykonania, zapewniający im wyjątkową twardość i odporność na ścieranie. Płytki te produkuje się z węglików spiekanych, zwanych potocznie widią. Węgliki te uzyskuje się metodą metalurgii proszkowej z węglików szczególnie twardych metali, takich jak:

  • wolfram,
  • tytan,
  • tantal,
  • niob,
  • cyrkon,

Dzięki łączeniu tych metali w postaci proszkowej pod wpływem bardzo wysokiej temperatury oraz ciśnienia, wytwarzane z nich płytki tokarskie nabierają wyjątkowej twardości i trwałości. Ta wyjątkowa metoda produkcji stanowi, niestety, jedną z większych wad omawianych płytek. Dlaczego? Ponieważ jest to metoda niezwykle kosztowna i przez to nie sposób obecnie wytwarzać z jej użyciem narzędzi większych niż ostrza noży tokarskich czy wręcz same ich końcowe elementy.

 

Jakie wyróżniamy podstawowe rodzaje płytek tokarskich?

Płytki tokarskie dzielimy w zależności od sposobu łączenia ich z nożami tokarskimi. Zgodnie z tą systematyką wyróżniamy więc:

  1. Płytki tokarskie łączone z nożami tokarskimi w sposób mechaniczny, które to połączenie odbywa się zwykle z użyciem jednej z dwóch metod:
  • za pomocą śruby,
  • poprzez docisk.

Obie te metody stosowane są w przypadku płytek tokarskich łączonych z nożami tokarskimi składanymi.

  1. Płytki tokarskie łączone z nożami tokarskim w sposób trwały z użyciem metody lutowania.

Metoda łączenia płytek tokarskich z nożami poprzez lutowanie stosowana jest z kolei w przypadku noży tokarskich z wlutowaną płytką.

Płytki tokarskie łączone mechanicznie, czyli tzw. płytki wieloostrzowe widiowe, są obecnie rozwiązaniem najpopularniejszym, choćby przez fakt, że nie wymagają one ostrzenia. Płytki tokarskie lutowane (łączone trwale) mogą być ostrzone po ich stępieniu, ale wyłącznie na specjalistycznych szlifierkach z diamentowymi tarczami.